Minden élő szervezet két egymással ellentétes természeti követelménynek próbál megfelelni
Az állatok egy állandó, kiemelkedően magas szintű fizikai felkészültséggel próbálják elkerülni a táplálékká válást illetve azt, hogy táplálék hiányában éhen haljanak, elpusztuljanak. A túléléshez fizikailag felkészültnek kell lenni, az élelemszerzéshez használt mozgásnak pedig energia-hatékonynak. Ezzel egy időben az egyed nyugalomban a lehető legkevesebb energia-áldozat árán kíván életben maradni. A későbbi erőkifejtéshez raktároz és tartalékol. A két elv egymásban folytatódó körkörös rendszerként működik: a táplálékszerzés során energiabefektetés történik, melynek célja az energia forrásául szolgáló táplálék megszerzése, későbbi feldolgozás és tárolás céljából, mely a következő energiabefektetési ciklus energiaigényét hivatott biztosítani. Ez a kettősség hozza létre azt az egyensúlyt, mely a szervezetet kiemelkedő erőnléti, fizikai szinten tartja.
Emberként a gondolkodás segítségével nagymértékben kiiktattuk a táplálékszerzéshez szükséges fizikai erőfeszítést, azt ma már fakultatívan végezzük, melyet sportnak nevezünk. Ugyanakkor a legtöbb esetben annak sem intenzitása, sem formája, sem gyakorisága nem felel meg azon követelményeknek, melyek fizikailag alkalmassá tennének minket az élelemszerzésre. Ma már nem a minden körülmények közötti életben maradás a cél, ezzel pedig elvesztettük a természetes visszacsatolást: az elégtelen vagy nem megfelelő minőségű fizikai erőnlét ellenére is életben maradunk, de ezért az életminőségünkkel fizetünk.
Az egyensúly felbomlásának következménye, hogy a fizikai teljesítőképességet fenntartó mozgásformák (például a futás) energiaszükségletét biztosító összetett metabolikus rendszerek egyszerűen beomlanak: nincs szükség a hosszantartó, alacsony intenzitású mozgás energiaigényét biztosító biokémiai útvonalakra és struktúrákra, mert a legtöbb fizikai tevékenység rövid távú energiaigényét olyan szisztémák (elsősorban szénhidrát-anyagcsere) is képesek biztosítani, melyeket normál körülmények között az állatvilág kizárólag átmeneti teljesítménynövelésre használ. Az anyagcsere megváltozása annak köszönhető, hogy a szervezet számára egyszerűbb – bár hosszú távon kétségkívül veszélyesebb – a könnyen bevihető szénhidrát felhasználása, mintha folyamatosan például zsíranyagcserére támaszkodna.
A fejlett világ a "longevity", az élet minden áron történő meghosszabbításának lázában ég, holott az életminőség az egyén szintjén lényegesen fontosabb. Egyetemi tanulmányaink során mindannyian találkozunk azzal az élettani kísérlettel, melynek során egy kipreparált béka szívét egy kampóra akasztva kell különböző folyadékok alkalmazásával életben tartani. Csak később tudatosult, hogy ennek a kísérletnek egy fontos üzenete van: ma már szinte bárkit, bármeddig életben lehet tartani, kérdés, hogy hol húzzuk meg az élet határát.
Longevity helyett az új célt "Healthevity"-nek kellene elnevezni. Erről szól A Mikrobióma Futás.